ölen ssk emeklisi eşin maaşının bağlanması, cenaze parası başvur


Bu yazıyı okuma sebebiniz  sizin için çok önemli bir kişiyi yakın zamanda kaybetmiş olmanız olabileceği için öncelikle sevdiğinize Allah tan rahmet,  size ve yakınlarına sabır dilerim.

27 mayıs tarihinde bizde kıymetli Amcamızı yitirdik. İlk şoku atlattıktan sonra kalanlar için neler yapabilirizi araştırmaya başladık. 

Amcamızın hayrına, bizim durumumuzda olanlara elimizden geldiğince yol göstermeyi hedefledik. Yaşadığımız tecrübeyi aktarmaya çalışacağım. Düzeltmeleriniz için teşekkür ederim.

1- SSK Emeklisi Eş in maaşının aktarılması.

Göztepe SGK genel müdürlüğüne gittik. Diğer bölümler çok yoğun ve numaratörle çalışmasına rağmen ölümle ilgili birim çok sakindi. 1 adet form verdiler doldurmamız için. Ssk no ve tahsis no bulamıyorsanız T.C. kimlik numarası ile  http://app.sgk.gov.tr/SigortaliHizmet/amp/sicilSor adresinden öğrenebilirsiniz. Doldurulup fotokopisi çekildi. 2 adet sağ eşin nüfus cüzdanı fotokopisi eklendi.

1 ay içinde Maaşın PTT şubesine yatırılacağı (hangisi olacağı doldurduğumuz formda belirlendi ) daha sonra internetten bankaya çevrilebileceği belirtildi.

Başvuru öncesi doktor, ilaç gereksinimlerinizi karşılamanızı tavsiye ederiz. Zira görevli memur bir süreliğine sağlık hizmetlerinden faydalanılamadığını belirtti.

2- Cenaze parası için başvuru.

 Bu başvuruya SGK müdürlüğünden yaptık. Aldığımız  yeni forma talepte bulunan kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi (Kardeş, Eş, Çocuk olabiliyor) ve ölüm belgesini (nüfus müdürlüğünden alınır) ekleyeceksiniz. Bu ödeme de size yakın bir PTT ye yapılacak ama hangisi olduğuna dair bir yazı adresinize gelmeyecek. 2009 yılı için cenaze parası 289 tl.

3 - Veraset ilamı

Veraset belgesi, ölen bir kimsenin mirascılarını ve onların gösteren mahkemelerce verilen bir belgedir. Veraset ilamı müracatını bir ay içinde yapılması gerekir. Veraset ilamı çıkarmak için gerekli belgeleri şöyle sıralayabiliriz;


1. Sulh Hukuk Mahkemesine yazılacak talep dilekçesi

2. Aile nüfus kaydı. ( nüfusa kayıtlı nüfus müdürlüğünden alınır )


Bu işlem bir avukat kanalı ile veya varislerden bir tanesinin mahkemeye müraacat etmesi ile olur. Mahkeme gün verir ve günü geldiğinde de bir şahit ile duruşma yapılır.

Bizde bir adet dilekçe doldurduk. Dilekçenizi SULH HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE yazacaksınız. Ancak 1nci, 2nci 3ncü gibi dilekçe örneğinde parantez bıraklımış yere YAZMAYACAKSINIZ. Bu atamayı adliyede TEVZİ denen bölüm yapacak.Resimdeki dilekçe örneğinde italik - yatık kısımları kendi bilgilerinize göre düzenleyin.

dilekçe ve nüfus kaydını delgeçle delin. adliyenin yolunu tutun. kadıköy Sulh Hukuk Mahkemeleri taşındı. Yeni Salı pazarına yakın okan üniversitesi civarında Hasanpaşa da. Kadıköy rıhtımdan Fikirtepe minibüsüne binerek ulaşabilirsiniz.

Tevzi sizden bir adet Telli Mahkeme Dosyası isteyecek. Adliye içindeki kırtasiyeden bunu tedarik edebilirsiniz. Tevzi sizden tebligat için pul isteyecek. (Umarım her adliyede vardır) Adliyedeki postaneden 4,5 TL karşılığı alabilirsiniz. Telli sizden mahkeme harcını yatırmanızı isteyecek. 22,90 TL vezneye yatırıp tekrar tevziye gideceksiniz.

işlem bu kadar

4- Telefonun aktarılması

Vefat eden akrabanıza kayıtlı telefonu kullanmaya devam etmek isterseniz, Veraset ilamı ile Telekom a başvuracaksınız. Yaklaşık 6 TL adınıza gelecek faturaya yansıyacaktır.

Veraset ilamı sonrasında başımıza gelenleri de kısmet olursa yazacağım. Tek bir kişiye faydam olmuşsa ne mutlu Amcamızın hayrına olsun.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !